Jak wspierać rodziny z małymi dziećmi - przykłady inspirujących praktyk

Niniejsza publikacja stanowi przegląd inspirujących działań mających na celu wsparcie rodzin z małymi dziećmi, przeżywających trudności, projekt realizowany był w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Publikację przygotowano w ramach dwóch międzynarodowych projektów. Pierwszy z nich to projekt Daphne nr JUST/2009/DAP3/AG/1122 „Dom bez klapsa dla każdego dziecka”, realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej przez:  Social Activities and Practicies Institute z Bułgarii, Center Dardzedze z Łotwy i Paramos Vaikams Center z Litwy. Drugi projekt, który przyczynił się do powstania niniejszej publikacji, nosił tytuł „Wsparcie rodzin ponad granicami”. Realizowany był przez  HoSt Home-Start z Republiki Czeskiej i Home-Start z Węgier, przy wsparciu z Funduszy Wyszehradzkich. Obydwa projekty koordynowała Fundacja Dzieci Niczyje z Polski.

Projekty przedstawione w niniejszej publikacji ilustrują różne podejścia do wsparcia rodziny, łączą wsparcie oferowane przez specjalistów, jak i przez wolontariuszy. Wspólną wartością, której przestrzegają wszystkie przedstawione projekty, są prawa dziecka do miłości, bezpieczeństwa, szacunku i dzieciństwa bez przez przemocy.

Autorzy niniejszej publikacji mają nadzieję, że będzie ona stanowiła inspirację dla innych organizacji i instytucji zaangażowanych w systemową pomoc rodzinom z małymi dziećmi.

Zachęcamy do lektury.