Światowy Dzień Pracy Socjalnej

W dniu 16 marca każdego roku pracownicy opieki społecznej czyli osoby działające na rzecz ludzi wykluczonych oraz potrzebujących pomocy drugiego człowieka obchodzą swoje święto na całym globie - Światowy Dzień Pracy Socjalnej. Wydarzenie zostało ustanowione przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych (IFSW), do której należy również Polska Federacja Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. W dobie pandemii jeszcze trudniejsze zadania stoją przed pracownikami opieki społecznej, większość działań przeniosła się do świata cyfrowego. Jednak pracownicy są osobami, które pomagają szczególnie potrzebującym nie rzadko są na pierwszej linii frontu. Niezwykle ważne jest docenienie ich codziennej pracy.

W tym roku hasłem przewodnim Dnia Pracy Socjalnej jest słowo, koncepcja i filozofia "UBUNTU. Jestem Ja, bo Jesteśmy My”. Tym samym, pracownicy socjalni zwracają uwagę na znaczenie społecznej solidarności i wzmacniania globalnych więzi, co jest szczególnie istotne w czasach, gdy nasza populacja zmaga się ze skutkami pandemii.

 
Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych (IFSW), do której należy Polska Federacja, w przyjętej na lata 2020-2030 globalnej agendzie na rzecz pracy socjalnej i rozwoju społecznego, zwraca uwagę na szereg tematów, które stanowią wyzwanie i strategię dla pracowników socjalnych i pracy socjalnej w najbliższych latach. Celem działań jest współtworzenie inkluzyjnej transformacji społecznej. Pierwszym z podjętych tematów jest właśnie działanie na rzecz wzmocnienia znaczenia społecznej solidarności i globalnych więzi. „Ubuntu” wywodzi się od rdzennych mieszkańców Afryki Południowej i został spopularyzowany na całym świecie przez Nelsona Mandelę. Ubuntu: „Jestem Ja, bo jesteśmy My” to – współgra z perspektywą pracy socjalnej związaną ze wzajemnymi powiązaniami wszystkich ludzi i ich środowisk. Mówi o potrzebie globalnej solidarności, a także podkreśla rdzenną (zakorzenioną) wiedzę i mądrość.

Wszystkim Pracownikom Socjalnym życzymy przestrzeni do praktykowania pracy na rzecz drugiego człowieka i wielu sukcesów w tej nie łatwej, ale ważnej pracy ! 

Fundusze Europejskie - Wiedza Edukacja Rozwój
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny